Mateřská škola Litoměřice

MŠ Litoměřice
Masarykova 30
41201 Litoměřice

tel:
413 034 634 413 034 511

Aktuality z MŠ

Běh na Mostné Hoře (Delfínek)

Dne 12. 10. 2022 se naše Mateřská škola „Delfínek“ zúčastnila Běhu na Mostné hoře. Běhu se zúčastnily děti ze třídy Delfínků, děti si odběhly závod ve své věkové kategorii, za odměnu dostaly malé občerstvení a pár menších cen za účast. Naše mateřská škola se může pyšnit zlatou medailí, kterou získal jeden ze zúčastněných chlapců.

Kristýna Krejzová

Máme zpátky podzim (Větrník)

Začátek podzimu jsme v Mateřské škole přivítali veselým divadelním představením „Mrkvomen“ se super hrdiny ze zahrádky. Děti si s nimi společně zazpívaly, zatancovaly a zábavnou formou si rozšířily znalosti o podzimu.

S předškolními dětmi jsme se opět učily plavat s pomocí plaveckých pomůcek, otužovaly se a hrály vodní hry během předplaveckého kurzu v litoměřickém bazénu a v Ekologickém centru Sever je čekal další výukový program s celoročním programem „Český rok“.

Také se zúčastnily každoročních Závodů v běhu na Mostné hoře v kategorii běhu na 200m a navštívily dopravní hřiště, kde si opět procvičily znalosti o základních pravidlech a bezpečnosti silničního provozu, dopravní značky a zajezdily si na jízdních kolech a koloběžkách.

V prostorách Divadla Karla Hynka Máchy jsme písničkami a básničkami přivítali nejmenší litoměřické občánky a také jsme s dětmi oslavili svátek Halloween, dlabali a vykrajovali dýně, vyhlásili soutěž pro rodiče s dětmi „O nejhezčí halloweenskou dýni“ a přivítali v mateřské škole Štěpánčino divadélko s pohádkou „O veselé dýni“.

Konec měsíce jsme završili Sportovním dopolednem v Kalich aréně, kde si děti procvičily svoje sportovní dovednosti s míči a zasoutěžily si s dětmi z ostatních mateřských škol.

Bc. Dana Klímová, MŠ Větrník

Požární poplach u Berušek

Ve čtvrtek 13. října se v Mateřské škole Beruška rozezněl megafon, který ohlašoval, že v budově hoří. Jako každý rok byl i letos naplánován cvičný požární poplach. Děti s paní učitelkami trénovaly, jak se co nejrychleji evakuovat z budovy ven do bezpečí. Zde zástupkyně ředitele mateřské školy ověřila, zda nikdo z dětí ani ze zaměstnanců nezůstal uvnitř. Poté děti uklidnila, že se jednalo pouze o nácvik, abychom věděli, jak se v takové situaci správně zachovat. Jelikož se akce účastnili i hasiči, mohly si děti prohlédnout vybavení hasičského auta, vyzkoušet si hasičskou helmu, vylézt do kabiny auta.

Zuzana Maláková

Pečení štrůdlu (Lipová)

V průběhu měsíce října se děti v mateřské škole dozvěděly spoustu nových informací o ovoci a zelenině. Učily se je poznávat a třídit. Ovoce do košíčku, zeleninu do bedýnky. O hrušce se naučily básničku i písničku. Se zavázanýma očima proběhla i malá ochutnávka, kdy děti hádaly a pojmenovávaly chutě. Nejvíce jim chutnalo sladké, u kyselého citronu se jim křivily pusinky. Děti získaly povědomí o tom, že ovoce a zelenina je nedílnou součástí zdravého jídelníčku a je zdrojem vitamínů.

Rozhodli jsme se, že si společnými silami upečeme jablečný štrůdl. Na pečení se všichni podíleli vlastní iniciativou. Nejprve jsme si podle obrázkového návodu připravili vše potřebné. Poté jsme si práci rozdělili. Někdo krájel jablka, jiný válel těsto, další sypal strouhanku nebo skořicový cukr. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i potírání vajíčkem, aby se nám závin upekl pěkně do zlatova. Děti měly možnost svou práci kontrolovat podle obrázků.

Štrůdl se povedl, skořice voněla po celé školce. Dětem moc chutnal. Ze své práce byly nadšené a těšily se, až se doma pochlubí maminkám a tatínkům.

Lenka Vítková, MŠ Lipová

Rej skřítků (Kamarád)

Koncem září se děti z Mateřské školy Kamarád ve Stránského ulici rozloučily s létem. Školní akce nazvaná „Rej skřítků“ se uskutečnila na školní zahradě. Na úvod si děti společně s učitelkami zazpívaly písničku „Když jsi kamarád, tak pojď si s námi hrát“. Poté se děti rozdělily do skupinek dle tříd a plnily úkoly. 1. třída stavěla domečky pro skřítky, 2. třída sázela vřesy a obnovovala hmyzí domeček, 3. třída upravovala hmatový chodník a 4. třída zrenovovala a zvelebila vodní jezírko. Na závěr akce se opět všichni sešli a rozloučili se písní „Zpívejme si, zpívejme“. Akce se vydařila, přálo nám počasí a všichni se dobře bavili.

Bc. Marta Vojtěchová

Seznámení s knihou (Mašinka)

Děti z Mateřské školy Mašinky se v měsíci říjnu zúčastnily programu v městské knihovně Karla Hynka Máchy „Seznámení s knihou“. Předškoláci se učili knižnímu chování a čtenářské kultuře. Děti se ujistily v tom, že informace získané čtením, mohou využít ke svému vlastnímu rozvoji.

Radka Kubátová

Úspěšní běžci z „Paletky“

Skupina předškoláků a předškolaček z Mateřské školy „Paletka“ se zúčastnila sportovního běhu Na Mostné hoře v Litoměřicích. Pořadatel závodu SK Parta Litoměřice připravil pro předškoláky trať dlouhou 200 metrů v horní části Mostné hory. Ukázalo se, že v letošním školním roce máme v Paletce opravdu zdatné běžce. Deset dětí, které se do závodu přihlásilo, získalo celkem pět medailí, diplomy a drobné ceny věnované partnery akce. Děti si ale hlavně přišly zasportovat a radost z pohybu ještě znásobila radost z pěkného umístění.

Heidi Petrovičová

Soutěžní klání malých sportovců (Sedmikráska)

Tak jako v předešlém školním roce, i letos, děti z Mateřské školy Sedmikráska poměřily své síly s vrstevníky při 2. ročníku běhu na Mostné hoře. Malí sportovci se nejdříve seznámili s běžeckou tratí, která se skládala z 2 běžeckých okruhů různé délky. Trať pro děti 3-4leté měřila 100m, děti starší běžely 400m. Poté se všichni zahřáli při společné rozcvičce. A protože děti mají spoustu energie na rozdávání, nedočkavě čekaly na zvuk sirény ohlašující start.

Po doběhnutí si v cíli každý zaslouženě odnesl medaili, 3 nejrychlejší sportovci z každé kategorie byli věcně odměněni. Běhání nás baví, sportujeme pro radost a těšíme se na další ročník.

Sportu zdar Eva Diničová

Hokejisté v Deflínku

Dne 13. 9. 2022 navštívili naší Mateřskou školu Delfínek hokejisté z Litoměřic. Dětem donesli ukázat celou svou hokejistickou výstroj. Děti si mohly vyzkoušet vše, od přilby až po celou výstroj brankáře. Některé děti si vyzkoušely střílet puk pomocí hokejky na bránu, některé pouze přihlížely a poslouchaly, jak to na ledě chodí. Nakonec hokejisté pozvali všechny děti i s rodiči na zimní stadion. Všem se netradiční návštěva moc líbila a už se těšíme na další.

Kristýna Krejzová

Zpátky v mateřské škole - Kytička

1.září se mateřská škola Kytička zase zaplnila dětmi, které přišly po prázdninách. Některé přišly poprvé, u těch se to někdy neobešlo bez slziček, ale starší děti již věděly a těšily se na kamarády a učitelky.

Čekaly na ně barevné třídy plné hraček, stavebnic a různých her. Děti si vyprávěly, jak prožily prázdniny, malovaly obrázky, proběhly se po zahrádce a společně strávily dopoledne plné hraní a zábavy. Odstartovaly tak další školní rok, kde se naučí spoustu nových věcí, získají nové kamarády a spoustu nových zážitků.

Simona Pražáková

Berušky na basketu

V pondělí 12. září se děti z mateřské školy Beruška zúčastnily sportovního dopoledne, které pořádal Basketbalový klub Slavoj Litoměřice. Na hřišti u základní školy Masarykova si děti vyzkoušely běh s vyhýbáním, hod míčem na koš, driblování basketbalovým míčem, pohybovou hru Tornádo, Ostrov a další zajímavé disciplíny. Po celou dobu děti povzbuzoval maskot-lev Basty, s kterým jsme se na závěr vyfotili. Akce se dětem i učitelkám moc líbila. Děkujeme trenérům za výbornou organizaci a těšíme se na další spolupráci.

Zuzana Maláková

Po prázdninách zpátky do mateřské školy

Skončily prázdniny a opět jsme se s našimi dětmi shledaly v mateřské škole. Přivítaly jsme poprvé i nové malé kamarády, kteří se seznamovali s novým prostředím i s ostatními dětmi. S předškolními dětmi jsme začaly docházet do litoměřického bazénu na předplavecký kurz, kde se učily plavat s pomocí plaveckých pomůcek, otužovaly se a hrály vodní hry. V Ekologickém centru Sever děti čekal výukový program o ročním období a také k nám dorazili hokejisté z HC Stadion. Představovali nám hokejovou výstroj a zvali na akce zimního stadionu i možnosti víkendového bruslení. Zúčastnili jsme se společně s rodiči akce „Sportování pro děti a rodiče“ na 7. ZŠ a procvičily si svoje sportovní dovednosti, získávali razítka za splněné úkoly a jako odměnu dostali spoustu ovocných dobrot. Konec měsíce jsme završily návštěvou dopravního hřiště s předškolními dětmi, kde jsme si procvičily znalosti o základních pravidlech a bezpečnosti silničního provozu, dopravní značky a zajezdily si na jízdních kolech.

Bc. Dana Klímová, MŠ Větrník

Zahájení školního roku v MŠ Kamarád

V pondělí 5. 9. 2022 jsme spolu s dětmi slavnostně zahájili nový školní rok. V rámci přivítání dětí jsme pořádali sportovní dopoledne, kde si děti vyzkoušely různé sportovní disciplíny (skok přes lano, slalom mezi kuželkami, pohybové hry). Na závěr si děti společně zatančily na známé písně.

Chtěli bychom popřát všem našim dětem a jejich rodičům, aby se jim v naší mateřské škole líbilo, aby k nám rádi chodili a bylo jim s námi dobře.

Lenka Netušilová

První den nového školního roku ve Sluníčku

První den ve školním roce přivítaly učitelky mateřské školy Alšova děti, které se vrátily z prázdnin, ale hlavně ty, pro které byl tento den tím úplně prvním. Odloučení od svých nejbližších chtělo od dětí pořádný kus odvahy, ale společně jsme to zvládli. Divadlo Koloběžka zahrálo dětem na uvítanou pohádku „Kouzelný hrneček“. Představení se všem moc líbilo, s herci se děti protáhly, zazpívaly si s nimi, v závěru je odměnily bouřlivým potleskem. Učitelky si pro děti připravily dárečky, ze kterých měly velkou radost. Všichni se snažili, aby se dětem v mateřské škole líbilo, aby se do ní rády vracely a prožily tak příjemný a spokojený školní rok.

Anna Kohlová

„Bezpečný pes“ v mateřské škole Paletka

Ve čtvrtek 22. září navštívila děti z mateřské školy Paletka chovatelka psů z Kynologického servisu Praha – paní Cirkovská a její pes Gucci. Předali dětem spoustu užitečných informací o tom, jak se k psům chovat, jak psi vyjadřují svůj vztah k nám – lidem, jak dávají najevo své přátelství a naopak i své nepřátelství. Děti se dozvěděly jak se zachovat v různých situacích, do kterých se můžeme při pobytu venku se psy dostat. Hlavně si děti prakticky vyzkoušely, jak se zachovat k cizímu psovi a pánovi přátelskému a jak se účinně chránit před psem agresivním. Naučily se formu hry „pozor zlý pes“ zaujmout co nejrychleji ochrannou pozici. Gucci je, ale pes velmi vychovaný a přátelský a i děti, které chtěly, si mohly psa bez problému pohladit.

Heidi Petrovičová

Děti z Mašinky a cesta chleba

Nový školní rok jsme opět s předškolními dětmi z mateřské školy Mašinky začali navštěvovat Ekologické středisko SEVER. Tentokrát s celoročním programem Český rok. Předškolní děti se společně vypravily na cestu od semínka ke chlebu. Děti se seznámily s obilninami, sklizní, mletím mouky a ochutnaly domácí kváskový chléb. Děti byly překvapené kolik práce stojí za jedním bochníkem.

Radka Kubátová

Začátek školního roku v Pohádce

Ani jsme se nenadáli a už tu máme nový školní rok. Děti ze třídy Kuřátka si sotva stačily povědět, jak si užívaly prázdniny a už je čekalo mnoho nového, zajímavého a také poučného. Jednou z prvních akcí, kterých se děti zúčastnily, byla návštěva studentky vysoké školy v oboru zubní lékař. Děti se zajímavou formou pomocí obrázků, videí, vyprávění a názornou ukázkou dozvěděly, proč a jak si mají správně čistit zoubky. Každý si svým doneseným kartáčkem na závěr vyzkoušel, zda je pro něj čištění zábava. Pro děti to jistě byl zážitek, se kterým se pochlubí i rodičům a možná jim i ukáží, že i když jsou ještě malé, dbají o své zoubky správným způsobem. Jistě už se ale těší, co zajímavého je čeká příště.

Eva Klincová

Sportovní dopoledne s Bastym

V pondělí 12. 9. 2022 se třída Zajíčků z mateřské školy Lipová zúčastnila sportovního dopoledne, které bylo zaměřeno na basketbalovou průpravu. Akce se konala v areálu 5. ZŠ Masarykova v Litoměřicích. Na místo děti dorazily vlakem, což byl pro některé zážitek. Na hřišti se děti nejdříve přivítaly s maskotem Bastym, se kterým si zatančily taneček. Potom si na jednotlivých stanovištích vyzkoušely různé hry s míčem - správný úchop, přehazování z ruky do ruky, kutálení míče okolo nohy, hod s tlesknutím, házely na koš. Na každém stanovišti byl proškolený trenér, který děti seznámil s daným úkolem. Děti si vyzkoušely správné držení míče i driblink. Nakonec děti dostaly odměnu a vydaly se zpátky do mateřské školy.

Eliška Kocourková

created by: Viktor Matys - http://www.grumpa.net/ | © Mateřské školky města Litoměřice, přísp.org.
Valid XHTML 1.1 | statistiky | Prohlášení o přístupnosti